Ceylin

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p {margin-right:0cm; mso-margin-top-alt:auto; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} p {margin-right:0cm; mso-margin-top-alt:auto; mso-margin-bottom-alt:auto; margin-left:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Internetteki isim sözlüklerinde isimlerin genelde yanlış bir anlamla yer alması büyük bir sorun. Anne ve baba adaylarına yardımcı olmak için, isimlerin anlamları hakkında yazılar yazıyorum. Bu yazıda Ceylin ismini araştırdım.

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} span.ct {mso-style-name:ct;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

Ceylin ne anlama gelir?
Ceylin Farsça olan ‘ceyl’ kelimesinden gelir ve ‘yengeç’  anlamını taşır.

Ceylin Cennet kapısı değil mi yani?
Hayır, Ceylin ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmiyor, bu maalesef uydurulmuştur. Kuran Arapça yazılmıştır ve içinde Farsça bir kelime barındırması imkansız. Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka, Hac, Af, Eymen ve Zikir-İlim kapısı. Ceylin diye bir Cennet kapısı olsaydı, bu neden yıllar önce bilinmiyordu da son senelerde ortaya çıktı?
Ceylin Farsçada da ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmez. Ceylin dediğim gibi ‘yengeç’ demektir.
Peki internetteki isim sözlüklerinde Ceylin’e neden ‘Cennet kapısı’ deniliyor? Diye düşünenler vardır kesin. Internetteki isim sözlüklerinin çoğunda yeni isimlere anlam uyduruluyor. Her yeni ismin anlamı kesinlikle ya Cennete bir çicek ya Cennette bir kapı... Bu gerçekten çok üzücü bir olay.

Ceylinaz/Ceylinnaz ne anlama gelir peki?
Ceylinnaz veya Ceylinaz internet sözlüklerinde yazıldığı gibi ‘Cennet kapısında bekleyen melek’ değildir. Zaten Farsça olan ve ‘naz’ olarak biten bir kelime nasıl Kuran’da geçsin ki?
Ceylinnaz/Ceylinaz ‘nazlı yengeç’ demektir ve gördüğünüz gibi bir hayli anlamsızdır.

Ceylin ismini değil de, Ceylinnur ismini kızıma koysam nasıl olur?
Günümüzde kötü anlamlı isimlere Nur eklenmesi çok yaygın oldu.
Evet, Nur güzel anlamlı bir isim, fakat Ceylin isminin arkasına Nur yapıştıralak, Ceylin iyi anlamlı bir isime dönüşmez. ‘Nurlu yengeç’ çok anlamsızdır...
En iyisi şu Ceylin isminden vazgeçmek.

Afganistan ve Iran gibi Farsça konuşulan ülkelerde Ceylin isim olarak kullanılıyor mu?
Hayır, Ceylin onlar için güncel hayatlarında kullandıkları bir kelime. Biz nasıl yengeçten bahsediyorsak, onlarda da ceylinden bahsediyor. Düşünün, onlar kızlarına Yengeç ismini verseler, biz nasıl komik buluruz.. Bizde Ceylin ismiyle böyle komik bir duruma düşüyoruz.

Bir yerde Ceylin
yaprağın üzerine düşen ilk yağmur damlası’ olduğunu okudum. Bu anlam doğru mu acaba?
Hayır, bu anlam Ceylin ismini güzelleştirmek için uydurulmuş anlamlardan biri..

Ceylin Jaylin’in Türkçeleştirilmis hali mi?
Ceylin’in Jaylin’in Türkçeleştirilmis hali olduğunu söylemek pek mantıklı olmaz. Sonuçta Ceylin Farsça bir kelimedir. Fakat Jaylin ismi Ceylin’in popüler olmasında etkin olmuştur. ‘Aa, Ceylin kulağa ne kadar modern geliyor, aynı Jaylin gibi! Ilerde yurt dışına giderse sorun yaşamaz’ diye düşünenler olmuştur kesin.

Ceylin ismini koymak günah mı?
Günah mı, günah değil mi, bunu söylemek zor. Tabii ki Allahın bir kuluna hayvan ismi vermek pek doğru değildir. Ceylin’den daha güzel anlamlı bir isim koymak elbette daha doğru olur.

Ceylin’in anlamını Cennet kapısı sanarak bu isimi kızıma verdim.Gerçek anlamını öğrendikten sonra çok üzüldüm. Ne yapmam gerekiyor?
Siz Ceylin ismini iyi niyetinizle koymuşsunuz, kendinizi böyle üzmeye gerek yok, yapılacak birşey yok.
Bu durumda yapılacak en iyi şey  kızınızın ismini değiştirmek veya başka bir isimle hitap etmek.(mesela göbek adıyla veya ikinci adıyla)
Ilerde bir çocuğunuz daha olursa, o’nun ismini daha iyi araştırdıktan sonra koymanızı tavsiye ediyorum.


Ceylin ismi sizce neden bu kadar popüler oldu?
Günümüzde isim arayan anne ve babalar 2 şeye dikkat ediyor: 1. Kuran’da geçmesine. 2. Kulağa modern gelmesine.  Ceylin de bu 2 kritere uyar gibi durdu, çünkü Ceylin’in anlamı ilk başlarda ‘Cennet kapısı’ sanıldı.
Ceylin’in gerçek anlamı bilindekten sonra pek koyulacağını sanmıyorum. Bu yüzden son aylarda bu isimde bir düşüş var ve bu düşüş önümüzdeki aylarda da sürecektir. Aynısı Ecrin ismi içinde geçerlidir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !